Stół do badań niemowląt

Projekt wzorniczy produktu - stół do badania niemowląt

Ogólne założenia projektowe

Stół do pielęgnacji noworodków, przeznaczony jest do przeprowadzania wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych,medycznych i badań ogólnych, w placówkach służby zdrowia (oddziałach położniczych i noworodkowych), jak i gabinetach pediatrycznych.

Wiemy, że Pacjenci to dzieci.

A potencjalni klienci to zarówno placówki publicznej służby zdrowia, jak i prywatne gabinety.

Z drugiej strony wiemy, że to Kobiety stanowią większość w zawodach medycznych, dlatego ergonomia oraz stylistyka projektowanego wyrobu powinna to uwzględniać.

Personel medyczny z racji wykonywanego zawodu to ludzie wiedzący w jaki sposób praca wpływa na nasze zdrowie.

Projekt powinien charakteryzować się zarówno innowacyjnością jak i troską o zapewnienie ergonomii użytkowników urządzenia.

Priorytetem w wyborze środków stylistycznych tego projektu jest prostota wynikająca z funkcjonalności wyrobu. Celem jest podkreślenie/wzmocnienie marki STOLTER – jako firmy dbającej zarówno o użytkownika i pacjenta, poprzez świadome użycie wzornictwa przemysłowego - designu.

Oferowana kolorystyka wyrobów powinna współgrać z oryginalnością stylistyki,ale nie ograniczać możliwości dopasowania do współczesnych wnętrz gabinetów pediatrycznych.

Budowa stołu do badań powinna umożliwiać łatwe mycie i dezynfekcję.

Rozwiązania produktów oferowana na rynku (dwojakie podejście):

  • pierwsze - stoły w formie zwierzaków, jako sposób „oswajania” wizyty u lekarza (kosztowne), dziecko już widzi i interesuje się otoczeniem – skupia się na kolorowym kształcie, który go ciekawi, a nie na obcych osobach, które podchodzą do niego i go dotykają podczas badania lub szczepienia.
  • drugie - komoda z nadstawką do przewijania, typowy klasyk w naszych gabinetach – mogę śmiało powiedzieć, że my – dorośli jesteśmy do takiego rozwiązania przyzwyczajeni, znamy ten kształt, ale przypomnijmy sobie zachowanie naszych dzieci – bywają niespokojne, często płaczą.

Poszukiwanie rozwiązań

Punktem wyjścia było postawienie dwóch ważnych pytań i odpowiedzenie na nie: Jak możemy sprawić, żeby gabinety lekarzy pediatrów stały się przyjazne dla małych pacjentów, jak i ich rodziców (?).

Innowacyjna stylistyka produktu musi stwarzać poczucie bezpieczeństwa zarówno u rodziców,jak i badanego dziecka.

Co możemy zrobić, aby wizyta u pediatry była sympatyczna (?).

Kształt i kolorystyka projektu wzorniczego powinna wzbudzać pozytywne emocje.

Stół do pielęgnacji może być początkiem serii wyrobów ( mebli ) stanowiących pełne wyposażenie gabinetów pediatrycznych,aby mali pacjenci czuli się bezpieczni. Przyjemna, przyjazna atmosfera miejsca będzie odwracać uwagę małego pacjenta od nieprzyjemnych zabiegów (zastrzyki, szczepienia, pobieranie krwi). Kolory będą działać uspokajająco, kształty będą skupiać uwagę.

Współczesne trendy w projektach wzorniczych produktu wskazują na oferowanie kompleksowych rozwiązań . Oferowanie projektu pomieszczenia wraz z wyposażeniem. Które będzie nie tylko kolorowe, ale przede wszystkim będzie funkcjonalne dla personelu gabinetu, ciekawe dla małych pacjentów, choć nowe dla rodziców.

Proponowane rozwiązanie projektowe

W poszukiwaniach najlepszego rozwiązania cofnąłem się do podstaw relacji rodzic-dziecko. To właśnie fakt,że takiego malucha tulimy, otaczamy ramionami, kołyszemy stało się podstawą do proponowanego przez mnie rozwiązania:

  • nawiązuje do kołyski, kojarzącej się z poczuciem bezpieczeństwa,
  • boczne relingi ułatwiają przetaczanie, służą za wieszaki, żeby wszystko było pod ręką,
  • kosze zawieszone na relingu zapewniają łatwy dostęp do: pieluch, oliwki itp., bez tracenia nie tylko z oczu niemowlaka ale i z ręki,
  • duża wysuwana półka pod przewijakiem na wagę lub np. paczkę pieluch,
  • żywa, atrakcyjna kolorystyka,
  • możliwość zaczepienia zabawki/grzechotki, żeby dziecku kojarzyło się to miejsce z domem w którym na pewno nad jego łóżeczkiem wisi karuzelka z pozytywką, lub mata edukacyjna, gdzie może poznawać świat.

Projekt wzorniczy stołu do przewijania niemowląt:

Wzornictwo i konstrukcja wyrobu - WÓJCIK DESIGN

Projekt zrealizowany na zlecenie - STOLTER Sp. z o.o.

 

Projekt stołu do badania niemowląt

Zapoznaj się z naszą ofertą

Free business joomla templates