Jak zaprojektować dobry i nowoczesny stół do badania niemowląt ?
Osoby posiadające dzieci odwiedzają lekarza pediatrę w gabinecie – z różnych powodów: okresowych szczepień dzieci, ich badań lub w nagłych przypadkach choroby. Ze starszym dzieckiem nie ma problemów – wchodzi do gabinetu i zostaje zbadane. Sprawa dotyczy tych najmłodszych pacjentów, niedawno urodzonych, którzy czują się pewnie tylko w ramionach swoich rodziców, a w każdym innym przypadku – zazwyczaj reagują płaczem.
Większość gabinetów pediatrycznych ma sprzęty nie zmieniające się stylistycznie od lat – stare sprawdzone rozwiązania wyglądające trochę anachronicznie przy współczesnych, dizajnerskich kształtach, które coraz częściej otaczają nas w życiu codziennym.
Miałem, w swoim życiu projektanta, wielką przyjemność, a nawet radość, wykonać projekt wzorniczy produktu – stołu do badania niemowląt dla uznanej, światowej firmy. Mogę śmiało powiedzieć, że w tej tematyce byłem akurat na czasie – zbierałem doświadczenie, kiedy z własnym dzieckiem chodziłem na kontrolne badania i szczepienia.
Etapy przygotowania projektu stołu do badań niemowlaków
Współpraca została podzielona na etapy, które realizowaliśmy z myślą o niemowlętach, o ich komforcie, spokoju podczas badań i miłej (nie nerwowej) atmosferze w gabinecie pediatry.
Brief – pierwszy dokument – zawiera opisaną potrzebę biznesową klienta (zleceniodawcy). Jest traktowany jako podstawa do przygotowania założeń projektowych.
W tym konkretnym przypadku – stołu do badania niemowląt – ogólne założenia musiały uwzględniać:
- taki stół jest przeznaczony do przeprowadzania wszelkiego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych,medycznych i badań ogólnych, w placówkach służby zdrowia (oddziałach położniczych i noworodkowych), jak i gabinetach pediatrycznych,
- pacjentami (użytkownikami) są dzieci,
- klientami (użytkownikami) są zarówno placówki publicznej służby zdrowia, jak i prywatne gabinety,
- w zawodach medycznych to kobiety stanowią większość, dlatego ergonomia oraz stylistyka projektowanego wyrobu powinna to uwzględniać,
- strong>projekt stołu do badania niemowląt powinien charakteryzować się zarówno innowacyjnością jak i troską o
zapewnienie ergonomii użytkowników urządzenia.
Priorytetowe stało się znalezienie jak najprostszej formy stylistycznej wynikającej z funkcjonalności wyrobu. Pokazanie, że wyrób jest skierowany zarówno do personelu medycznego jak i do pacjenta poprzez świadome użycie wzornictwa przemysłowego (tzw. dizajnu). Z oryginalną stylistyką winna współgrać oferowana kolorystyka wyrobu, ale nie może ona ograniczać możliwości dopasowania do współczesnych wnętrz gabinetów pediatrycznych. Budowa stołu do badań niemowląt musi być na tyle prosta, żeby umożliwiać łatwe mycie i dezynfekcję.
Na globalnym rynku, obecnie, są oferowane stoły do badań oparte na 2 trendach rozwiązań.
Pierwsze – to stoły w formie zwierzaków – zaprojektowane z fantazją, jako sposób “oswojenia” wizyty u pediatry. Dziecko już widzi i jest zainteresowane otoczeniem – skupia więc swoją uwagę na kolorowym kształcie, który jest na tyle ciekawy, że odwraca uwagę od badań lub szczepień, ale przede wszystkim od obcej, nieznanej osoby (pediatra lub pielęgniarka), która podchodzi do niego.To innowacyjne rozwiązanie jest jednak kosztowne.
Drugie – to klasyczna komoda (dominująca w gabinetach pediatrycznych) z nadstawką do przewijania. Wygodna w użyciu i wieczna – my (dorośli) jesteśmy do niej przyzwyczajeni, kształt jest nam doskonale znany, ale…przypomnijmy sobie zachowania dzieci – są niespokojne, często płaczą a nawet krzyczą. To tradycyjne rozwiązanie jest w przystępnej cenie.
Realizacja projektu stołu do badań dla niemowląt
Punktem wyjścia do poszukiwania rozwiązań dla innowacyjnego projektu stołu do badania niemowląt stały się dwa postawione pytania i odpowiedzi na nie:
- Jak możemy sprawić, żeby gabinety lekarzy pediatrów stały się przyjazne dla małych pacjentów, jak i ich rodziców? – Innowacyjna stylistyka produktu musi stwarzać poczucie bezpieczeństwa zarówno u rodziców, jak i u badanego dziecka.
- Co możemy zrobić, aby wizyta u pediatry była sympatyczna ? – Kształt i kolorystyka projektu wzorniczego powinna wzbudzać pozytywne emocje.
Poszukując najlepszego rozwiązania projektowego cofnąłem się do podstaw relacji rodzic-dziecko. Uświadomiłem sobie, że niemowlę tulimy w ramionach, kołyszemy, że pierwszym łóżeczkiem takiego malucha jest kołyska. Te fakty stały się podstawą do zaprojektowanego przeze mnie stołu do badania niemowląt.
Rozwiązanie uwzględniało następujące fakty:
- poczucie bezpieczeństwa nawiązujące do kołyski,
- funkcjonalność, żeby wszystko było pod ręką, i żeby można było zawieszać rzeczy lub po prostu móc za co złapać i przesunąć – boczne relingi,
- wygoda – na relingach można zawiesić kosze zapewniające łatwy dostęp do artykułów pierwszej, niemowlęcej potrzeby (pieluchy, oliwka, zasypka, itp.) bez tracenia na sekundę z ręki dziecka,
- dodatkowo – duża, wysuwana półka pod przewijakiem jako miejsce na wagę lub dodatkowe pieluszki,
- atrakcyjna, żywa kolorystyka,
- możliwość zaczepienia, nad leżem stołu, zabawki lub grzechotki, aby dziecku kojarzyło się to miejsce z domem, w którym czuje się znajomo i bezpiecznie.
Stół do badań niemowląt to początek całej serii mebli medycznych potrzebnych w nowoczesnych gabinetach pediatrycznych
Świadomość, że nie samym stołem do badań stoi gabinet pediatryczny, podpowiada stworzenie całej serii mebli (wyrobów) stanowiących kompletne wyposażenie gabinetów lekarzy pediatrów. Stół do badań może być tego początkiem, aby mali pacjenci mogli czuć się bezpiecznie w przyjaznym, kolorowym otoczeniu, które budzi tylko ciekawość i miłe skojarzenia odwracając ich uwagę od nieprzyjemnych zabiegów (zastrzyki, szczepienia, pobieranie krwi). Kształty będą więc skupiać uwagę dzieci, a kolory działać uspokajająco.
Takie kompleksowe rozwiązania są współczesnym standardem w oferowanych projektach wzorniczych produktu. Zawierają w sobie projekt całego pomieszczenia wraz z wyposażeniem, uwzględniając przede wszystkim funkcjonalność dla personelu medycznego. Zastosowane kolory i kształty będą budzić ciekawość w małych pacjentach choć, dla ich rodziców, będą to, na pewno, nowe doznania.
Projekt wzorniczy stołu do badań niemowląt:
Wzornictwo oraz konstrukcja wyrobu autorstwa – WÓJCIK DESIGN
Projekt zrealizowany dla – STOLTER Sp. z o.o.
ROK
2015