Czym jest wzornictwo przemysłowe – industrial design ?

Każda rzecz, przedmiot, urządzenie, którymi się posługujemy i otaczamy na co dzień jest tak naprawdę zaprojektowanym produktem wzorniczym. Absolutnie wszystko ma swojego autora i wykonawcę – są to rzeczy i przedmioty zarówno znanych marek jak i nie znanych.

Często są to przedmioty z masowej, seryjnej produkcji, ale zdarzają się też i takie dedykowane, wykonane tylko w kilku lub kilkunastu egzemplarzach. Są to rzeczy lepiej lub gorzej zaprojektowane, ale mają nam służyć w życiu codziennym, sprawiać nam radość, ułatwiać życie i pomagać w pracy

Wzornictwo przemysłowe – industrial design jako dziedzina jest powiązane z naukami ścisłymi. To współpraca projektanta – dizajnera z inżynierami i konstruktorami, technologami i ekspertami. To praca multidyscyplinarnego zespołu wynikająca z ich zaangażowania poparta doświadczeniem i zrealizowanymi projektami.

Istotą wzornictwa przemysłowego est projektowanie (design) przedmiotów użytkowych, a więc połączenie w jednym przedmiocie nowoczesnej techniki, innowacyjnej technologii, strategii rynkowej, stylu życia, ergonomii i wyglądu. Odbywa się to poprzez etapy stanowiące projekt wzorniczy produktu. Jako pierwsze jest rozpoznanie potrzeby – muszę mieć nowoczesny przedmiot lub zmodernizowany przedmiot już istniejący. Następnie odbywa się  praca koncepcyjna – wymyślenie rzeczy, która zaspokoi tę potrzebę, by następnie móc ją zaprojektować i sprawdzić jej działanie (prototyp). Na końcu, po uwzględnieniu wszystkich czynników (funkcjonalności, ergonomii i wyglądu) rzecz staje się wreszcie rzeczywistym przedmiotem użytkowym, który można produkować i sprzedawać.

Realizacja projektu wzorniczego produktu przebiega etapami:

  1. zdiagnozowanie oraz analiza potrzeb w zakresie wzornictwa przemysłowego – audyt wzorniczy,,
  2. opracowanie briefu do poszczególnych procesów projektowo – wdrożeniowych,
  3. projektowanie wzornicze i konstrukcyjne,
  4. opracowanie dokumentacji (CAD3D) konstrukcyjnej i wdrożeniowej produktów,
  5. opracowanie technical file produktów.

Bo czym będzie dobrze wyglądający przedmiot użytkowy jeśli nie będzie spełniał określonych założeń projektowych? Czym będzie doskonale działający przedmiot, ale nie na tyle ładny żeby się sprzedać? Aby uniknąć takich sytuacji potrzebny jest właśnie dobry projektant wzornictwa przemysłowego – industrial designer , z doświadczeniem, potrafiący współpracować zarówno  z inżynierami, i z konstruktorami, technologami i z ekspertami. Dzięki tej współpracy powstanie przedmiot i użyteczny i jak najbardziej użytkowy, zawierający w sobie oczekiwania producenta i potrzeby użytkownika – stanie się modny, rozpoznawalny i ze wszech miar pożądany.

Projektant wzornictwa przemysłowego zanim przystąpi do pracy nad projektem nowego produktu, musi dowiedzieć się o potrzebach producenta – służą temu audyt wzorniczy i brief Opiszą one szczegółowy plan dotyczący przyszłego, projektowanego produktu uwzględniając potrzeby rynku, strategię komercyjną, zastosowane techniki a nawet styl życia. Zawierać będą innowacyjność, oraz modelowanie produktu aż po nadzór nad jego wykonaniem i wdrożeniem do produkcji. Po akceptacji kolejnym etapem staje się praca nad produktem – krok po kroku – aż do wyprodukowania przedmiotu na skalę przemysłową – i może to być produkcja seryjna jak i limitowana.

Równocześnie wzornictwo przemysłowe – industrial design łączy w sobie ścisłą i interdyscyplinarną wiedzę opartą na znajomości: materiałów ( właściwości i możliwości ich zastosowania), rysunku technicznego, konstrukcji maszyn ( stosowanych w projekcie) oraz podstaw mechaniki. Design – wzornictwo przemysłowe to działalność kreatywna, to przede wszystkim tworzenie przez ludzi dla ludzi.

Ze wzornictwem przemysłowym nierozerwalnie jest związane słowo design( dizajn), które ma aż trzy zastosowania w naszym codziennym życiu: 1. jako cecha produktu, 2. jako projekt i 3. jako dziedzina sztuki użytkowej.

Design określa cechy produktu pod względem wyglądu. Dobrze wyglądający produkt powstał zgodnie z projektem zakładającym produkcję. W tym sensie dizajn może być tylko ograniczony umiejętnościami i pomysłowością projektanta – designera. W szerszym znaczeniu oprócz wyglądu ważne się stają: ergonomia i funkcjonalność. Dotyczy: serii łóżek szpitalnych bazujących na wspólnych podzespołach choć mających różną funkcjonalność (od prostych o stałej wysokości leża http://wojcikdesign.pl/project/lozko-szpitalne-lp/ to po zaawansowane z elektryczną regulacją poszczególnych segmentówhttp://wojcikdesign.pl/project/lozko-szpitalne-wersa/).

Design o również projekt powstania produktu. Obejmuje wszystkie etapy i fazy jego powstania. Niewątpliwie każdy z nas, w swoim życiu, spotkał się z dobrym jak i ze złym dizajnem ( designem ). Dobry design ma przedmiot, który spełnia oczekiwania, jest funkcjonalny i do tego ładny, widać, że praca nad nim była przemyślana i że zaprojektowali go dizajnerzy z pasją i miłością. Zły design ma przedmiot, który tylko połowicznie spełnia swoją rolę – na pierwszy rzut oka spełnia oczekiwania, jednak gdy zacznie się  go używać okazuje się – że nie. Dotyczy: wszystkich otaczających nas produktów i przedmiotów między innymi – lampy, czajnika, pralki, samochodu, łóżka szpitalnego, stołu do badania niemowląt http://wojcikdesign.pl/project/table-for-baby-nursing/ , szafki, biurka, itp.

Design jest również określeniem na sztukę użytkową (stosowaną) – czyli opisuje przedmiot zaprojektowany i zazwyczaj wykonany przez twórcę (designera – artystę). Dotyczy: mebli, tkanin, ceramiki, zdobnictwa i mody.

Industrial design – wzornictwo przemysłowe ma wpływ na ostateczny kształt produktu. Ma również znaczny wpływ na zastosowaną technologię, na cenę, na cały tok produkcji i obecnie na jego innowacyjność. Światowe przedsiębiorstwa, jako stały element produkcji nowego przedmiotu, wykorzystują wzornictwo, a projektanci wzornictwa uczestniczą już na etapie koncepcyjnym procesu jego powstania. Szkoda, że dizajn w Polsce wciąż stosowany jest jako dodatek stylizacyjny.

Leave your comment