Projekt wzorniczy produktu – kozetka lekarska “SEGO”

Był to pierwszy projekt zrealizowany dla firmy Stolter. Współpraca między firmami zaczęła się od przeprowadzenia analizy wykorzystania wzornictwa przemysłowego (audyt wzorniczy) w efekcie której było opracowanie strategii rozwoju produktów.

Ogólne założenia projektowe

Stacjonarna kozetka lekarska z możliwością
rozbudowy o wersje:

  • mobilną,
  • z możliwością montażu u klienta,
  • z szafeczką pod leżem w części nożnej,
  • z półką pod leżem.

Kozetka przeznaczona jest do gabinetów zabiegowych
i lekarskich. Może pełnić rolę leżanki lub stołu zabiegowego. Powinna umożliwić pacjentom przybranie prawidłowej pozycji do przeprowadzenia efektywnego
i bezpiecznego zabiegu. Budowa kozetki powinna umożliwiać łatwy i możliwie pełny dostęp do pacjenta.

Potencjalni klienci to zarówno placówki publicznej służby zdrowia, jak i prywatne gabinety.

Kobiety stanowią większość w zawodach medycznych, dlatego jest uwzględniana ergonomia oraz stylistyka projektowanego produktu.
Personel medyczny z racji wykonywanego zawodu to ludzie wiedzący w jaki sposób praca wpływa na nasze zdrowie. Projektowanie produktu powinno charakteryzować się troską o zapewnienie ergonomii dla wszystkich użytkowników urządzenia.

Z racji tego, że w dużym stopniu „kupujemy oczami”, oryginalne wzornictwo produktu może wpłynąć na decyzję klienta.
Stosowane materiały powinny być materiałami ogólnodostępnymi, znanymi i nie stwarzającymi bezpośredniego zagrożenia dla obsługi i pacjenta.

Rozwiązania produktów oferowane na rynku

Trudno wskazać na rynku rozwiązania, które wyróżniają się pod względem wzornictwa przemysłowego – designu. Przeważają produkty o konstrukcji wykonanej z giętych profili stalowych wzmocnionych wspornikami/poprzeczkami. Regulacja kąta pochylenia zagłówka odbywa się najczęściej przy pomocy podpórki blokowanej w listwach zębatych.

Zakres zrealizowanych prac projektowych

Zakres prac obejmował współpracę przy opracowaniu strategii rozwoju produktu , zaprojektowanie wzornicze produktu, opracowanie pełnej dokumentacji technicznej przez zespół konstruktorski WÓJCIK DESIGN, nadzór autorski nad wdrożeniem produktu do produkcji.

Wdrożone rozwiązania projektowe

W projekcie wzorniczym kozetki lekarskiej udało się uzyskać innowacyjny produkt o prostej, ale wytrzymałej konstrukcji. Ograniczenie elementów konstrukcyjnych zapewnia łatwe mycie i dezynfekcję. Dodatkowy plus konstrukcji, to proste oprzyrządowanie technologiczne oraz łatwy montaż. W regulacji zagłówka zrezygnowano
z produkcji własnego mechanizmu, na rzecz handlowych rastomatów, przez co ograniczono koszty wytworzenia wyrobu.

Osiągnięty efekt projektowy

Zastosowane środki stylistyczne zapewniły powstanie produktu wyróżniającego się pośród wyrobów swojej klasy. Kozetka lekarska “SEGO” została wdrożona na rynek w 2012 roku , a osiągnięty w założeniach projektowych efekt skutkował podjęciem decyzji
o rozpoczęciu kolejnych projektów :

  • uniwersalnego stołu do badań,
  • stołu do pielęgnacji noworodków.

Wzornictwo i konstrukcja wyrobu – WÓJCIK DESIGN

Producent- STOLTER Sp. z o.o.
ROK
2012

 

Kozetka lekarska "SEGO"
Kozetka lekarska "SEGO"
Kozetka lekarska "SEGO"
Kozetka lekarska "SEGO"