Projekt wzorniczy produktu – łóżeczko przedszkolne

Zadanie projektowe – stworzenie wyrobu konkurencyjnego dla wyrobów masowych produkowanych w Chinach, oferowanych przez hurtownie/sklepy internetowe.

Ogólne założenia projektowe

Łóżeczko przeznaczone jest do poobiedniego odpoczynku w placówkach przedszkolnych.

Konstrukcja powinna być lekka, łatwa w montażu oraz umożliwiać sztaplowanie, ze względu na konieczność oszczędzania miejsca. Tkanina zastosowana w leżu powinna zapewniać łatwe mycie, bez konieczności demontażu produktu. Wyrób będzie sprzedawany w stanie rozłożonym w paczkach.

Nie możemy konkurować niskim kosztem wytworzenia produktu – bo nie możemy wykorzystać elementów tworzywowych wykonanych w technologii wtrysku. Możemy konkurować poprzez zastosowanie takich materiałów, które zapewnią dłuższe użytkowanie łóżeczka.

Personel przedszkoli to kobiety, dlatego ergonomia oraz stylistyka projektowanego wyrobu powinna to uwzględniać. Kupujemy oczami, więc wyrób musi być atrakcyjny stylistycznie.

Projekt powinien charakteryzować się zarówno innowacyjnością jak i troską o zapewnienie ergonomii użytkowników wyrobu. Priorytetem tego projektu jest prostota wynikająca z funkcjonalności wyrobu.

Oferowana kolorystyka wyrobów powinna współgrać z oryginalnością stylistyki, ale nie ograniczać możliwości dopasowania do współczesnych wnętrz przedszkolnych.

Rozwiązania produktów oferowana na rynku, (dwojakie podejście):
  • produkt masowy, sztaplowany, nóżki wykonane z tworzywa sztucznego w technologi wtrysku, połączone stalowymi rurami bądź profilem, leże z siatki tworzywowej (rozwiązanie tańsze) ,
  • konstrukcja meblowa, drewniana, leże wykonane z przewlekanych pasów tkaniny tapicerskiej (rozwiązanie droższe).
Poszukiwanie rozwiązań

Głównym wyzwaniem tego projektu wzorniczego było dobranie/znalezienie odpowiednich materiałów, które zapewnią spełnienie założeń projektowych.. Wykonano kilka prototypów różniących się :

  • konstrukcją leża wykonaną z rury stalowej lub z drewna,
  • nóżek wykonanych z płyty meblowej, sklejki lub z płyty HPL,
  • leże z zastosowaniem różnego rodzaju tkanin lub siatek.
Proponowane rozwiązanie projektowe

Innowacyjna stylistyka produktu wynikająca z połączenia metalowej ramy leża wykonanej ze stalowej giętej rury z nogami wykonanymi z płyty HPL. Leże zostało wykonane z dobrej jakości tkaniny – siatki stosowanej w leżakach ogrodowych, oferowanej w szerokiej gamie kolorystycznej. Kształt nogi umożliwia łatwe sztaplowanie łóżeczek. Dodatkowo możliwe jest zamontowanie kółek do łóżeczka, co jest ułatwieniem w transporcie sztaplowanych łóżeczek.

Projekty zrealizowane na zlecenie WIDE-IN

Wzornictwo oraz konstrukcja autorstwa WÓJCIK DESIGN.

ROK
2013

 

Łóżeczko przedszkolne
Łóżeczko przedszkolne
Łóżeczko przedszkolne
Łóżeczko przedszkolne
Łóżeczko przedszkolne