Wynikiem przeprowadzenia analizy działalności firmy U.B.M. KOTASIŃSKA w zakresie wzornictwa przemysłowego (audyt wzorniczy) było opracowanie strategii rozwoju produktów.
Celem projektu było poszerzenie oferty firmy o wielofunkcyjne stoły zabiegowe z elektryczną regulacją wysokości leża. 

Ogólne założenia projektowe

Wielofunkcyjny stół zabiegowy przeznaczony jest do gabinetów zabiegowych i lekarskich. Może pełnić rolę leżanki lub stołu zabiegowego. Powinien umożliwić personelowi ułożenie pacjenta w prawidłowej pozycji do przeprowadzenia efektywnego i bezpiecznego zabiegu.

Zaprojektowany stół jest zunifikowany materiałowo z produkowanymi przez firmę wyrobami.
Stół wykonany z rur stalowych, pokrytych lakierem proszkowym, odpornym na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne i środki dezynfekcyjno-myjące. Segmenty leża oraz zagłówka są tapicerowane.
Regulacja kąta pochylenia segmentu zagłówka oraz segmentu nóg w zależności od wersji jest realizowana jest za pomocą siłowników elektrycznych lub sprężyn gazowych. Stół zabiegowy STEL jest oferowany w wersjach 2 lub 3 segmentowych. Konstrukcja stołu powinna umożliwiać łatwy i możliwie pełny dostęp do pacjenta.


Potencjalni klienci to zarówno placówki publicznej służby zdrowia, jak i prywatne gabinety.
Kobiety stanowią większość w zawodach medycznych, dlatego w realizowanym projekcie jest uwzględniana
ergonomia i stylistyka projektowanego produktu.
Personel medyczny z racji wykonywanego zawodu to ludzie wiedzący w jaki sposób praca wpływa na nasze zdrowie.
Projektowanie produktu powinno charakteryzować się troską o zapewnienie ergonomii dla wszystkich użytkowników urządzenia.
Z racji tego, że w dużym stopniu „kupujemy oczami”, oryginalne
wzornictwo produktu może wpłynąć na decyzję klienta.
Stosowane materiały powinny być materiałami ogólnodostępnymi, znanymi i nie stwarzającymi bezpośredniego zagrożenia zarówno dla personelu jak i dla pacjenta.

Zakres zrealizowanych prac projektowych

Zakres prac obejmował współpracę przy opracowaniu strategii rozwoju produktu ,zaprojektowanie wzornicze produktu, opracowanie pełnej dokumentacji technicznej przez zespół konstruktorski WÓJCIK DESIGN, nadzór autorski nad wdrożeniem produktu do produkcji.

Wdrożone rozwiązania projektowe

W projekcie wzorniczym stołu zabiegowego udało się uzyskać wyrób o prostej, ale wytrzymałej konstrukcji. Ograniczenie elementów konstrukcyjnych zapewnia łatwe mycie i dezynfekcję. Dodatkowy plus konstrukcji, to proste oprzyrządowanie technologiczne oraz łatwy montaż. 

Osiągnięty efekt projektowy

Zastosowane środki stylistyczne zapewniły powstanie produktu wyróżniającego się pośród wyrobów swojej klasy. Stoły zabiegowe STEL zostały wdrożone na rynek w 2023 roku.

ROK
2023

Ogólne założenia projektowe
Zakres zrealizowanych prac projektowych
Innowacyjność zastosowanych rozwiązań projektowych
Osiągnięty efekt projektowy