Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, że wszystko czym się otaczamy zostało zaprojektowane? Zaprojektowane jako produkt wzorniczy. Absolutnie wszystko – począwszy od tego co nam służy do życia codziennego, sprawia radość lub przyjemność a skończywszy na tych rzeczach, które służą nam do pracy. Każda rzecz została obmyślona. Na dobry projekt wzorniczy produktu składa się wiele rzeczy: rozpoznanie potrzeby, wymyślenie rzeczy zaspokajającej tą potrzebę, zaprojektowanie by wreszcie stała się rzeczywistością. Dobry projektant – designer nie zapomni ani o ergonomii,, ani funkcjonalności ani o dizajnie – czyli wyglądzie zewnętrznym produktu.
Wzornictwo przemysłowe nie jest dziedziną samą w sobie. Wymaga ścisłej wiedzy lub współpracy z inżynierami i konstruktorami. Czym będzie przedmiot użytkowy eśli nie będzie spełniał określonych założeń projektowych, a będzie pięknie wyglądał? Albo będzie doskonale działał, ale nie będzie na tyle ładny aby zainteresować użytkownika? Rolą dobrego wzornictwa przemysłowego – industrial designu jest właśnie zaprojektowanie takiego przedmiotu aby był i użytkowy i użyteczny. Musi on zawrzeć w tym jednym projekcie przedmiotu zarówno potrzeby producenta jak i użytkownika – wtedy będzie to sukces rynkowy.
Każdy z nas, w swoim życiu, spotkał się z dobrym jak i ze złym dizajnem ( designem ), gdy przedmiot spełniał tylko połowicznie swoją rolę – na pierwszy rzut oka spełniał nasze oczekiwania, jednak gdy zaczęliśmy go używać okazało się, że nie spełnia naszych wszystkich oczekiwań. Zupełnie inną sprawą jest naśladownictwo, albo powszechna praktyka pazernych korporacji – przedmiot służy tylko taki czas jaki jest określony w gwarancji plus 3-5 miesięcy, a potem…?…nie opłaca się naprawiać tego przedmiotu, bo dokładając stówkę lub dwie – można kupić nowy, na gwarancji.
Wzornictwo przemysłowe – industrial design wymaga więc ścisłej, interdyscyplinarnej wiedzy opartej na znajomości: materiałów ( ich właściwościach i możliwościach zastosowania), rysunku technicznego, konstrukcji maszyn ( zastosowanych do projektu) a nawet podstaw mechaniki. To działalność ze wszech miar twórcza polegająca na nadaniu projektowanemu przedmiotowi założonych ( w projekcie) oczekiwanych cech zewnętrznych, spójnych i funkcjonalnych – spełniających oczekiwania zarówno producenta jak i użytkownika
Jak stworzyć rzecz spełniającą takie oczekiwania? Wydaje się to być trudne? – Nie dla dobrego projektanta wzornictwa przemysłowego. Zanim przystąpi on do kreacji produktu, musi wiedzieć o potrzebach producenta – służą temu audyt wzorniczy i brief Szczegółowy plan dotyczący przyszłego, zaprojektowanego produktu z uwzględnieniem potrzeb rynku, strategii komercyjnej, techniki i stylu życia, innowacyjności, modelowania produktu aż po nadzór nad jego wykonaniem i wdrożeniem do produkcji. Następnie praca zostaje podzielona na etapy, których realizacja – krok po kroku – zbliża do osiągnięcia celu, a więc wyprodukowania przedmiotu na skalę przemysłową – i może to być zarówno produkcja seryjna jak i jednostkowa. Za przykład niech posłuży “Projekt koncepcyjny stołu do pielęgnacji niemowląt następcy SPN-01” wykonany dla firmy Stolter : SPN_8_02_2014_70